fbpx

Katılımcıları ile güçlenen, dünyanın en hafif blokzinciri

Mina gerçek dünya ile kripto arasında kişisel gizliliği koruyan bir geçit, ve hepimizin hakettiği güvenli, demokratik geleceğin altyapısını kuruyor.

Build on Mina with zkApps, smart contracts powered by zero knowledge. Learn about the technology and stay up to date on upcoming programs and grants.

HeroSectionHands

ZKPs Play a Major Role in Web3's Future

State of Zero Knowledge 2022 Survey reveals over 40% of respondents find ZKPs will be highly important in the Metaverse and Web3.

Mina Blokzinciri

22KB1

SABİT BOYUT

mina-cubes

Diğer blokzincirler

300GB2

ARTAN BOYUT

mina-heavy
01

Şu an ve her zaman, kolayca erişilebilir

Diğer blokzincirleri yüksek boyutları nedeniyle nodeları yöneten aracılara ihtiyaç duyar, eski güç dinamikleriyle hareket ederler. Mina düşük boyutlu olduğu için herhangibirinin hızlıca bağlanarak zinciri onaylamasına imkan tanır. Kullanıcı miktarı çok artsa bile sabıt boyut sağlayan kriptografik kanıt sistemi ile zincir erişilebilir olarak kalır.

PrivateAndPowerful
02

Tüm katılımcıların tam düğüm görevi gördüğü, tam anlamı ile merkeziyetsiz bir yapı

Mina blokzincirine bağlanan herkes ağın güncel durumuna erişirken aynı zamanda tam node gibi işlem onayı yapar. Mina'nın tasarımı, her kullanıcının proof-of-stake işbirliğine katılabilmesi ve zincirin güvenliğini sağlarken işlemlerini özgürce gerçekleştirebilir.

EasilyAccessible
03

Gerçek Dünyaya Kişisel Gizliliği Yüksek Bir Geçit

Günümüzde kullanıcıların modern dünyaya dahil olabilmek için verilerini ekosisemdeki güçlü oyuncularla paylaşmak dışında alternatifleri yok. Fakat Mina'nın SNARKlar ile güçlendirilmiş merkeziyetsiz uygulamları (zkApps) kullanıcılara kendi verileri yerine bu verilere ait kanıtları onaylayarak ve paylaşarak kontrolü ellerinde tutabilmelerine imkan sağlıyor. Hatta karşı tarafa da. Blokzincir dışında işlenen, blokzincir üzerinde onaylanan veri ve yazılım ile zkAppsölçeklenebilirliği kolaylaştırırken hacimsel olarak büyük işlemleri daha verimli ve daha düşük maliyetli hale getiriyor.

private-gateway-transparent
04

Diğer blokzincirleri uygulamalarının kapsamını ve hizmetlerini kısıtlayarak internet üzerinde etkileşime geçmezler. Fakat Mina zkApps herhangi bir web sitesi ile özel olarak etkileşime geçer ve blokzinciri üzerinde kullanmak üzere gerçek dünyada üretilmiş onaylı verilere erişebilir.Böylelikle geliştiriciler kişisel gizliliğe bağlı kalarak yaşama ve çalışma koşullarımızı iyileştirmek için, dünya üzerindeki bilgilerden bilgi işlem ve karar verme süreçleri için faydalanabilirer.